Fuara Katılımın Maliyet Unsurları Nelerdir?

Maliyet katılınılacak fuara göre çok değişiklik göstermektedir. Gereksiz harcamaların önlenmesi amacıyla, detaylı bir bütçe hazırlanması ve bu bütçe dahilinde kalınması çok önemlidir. Geniş kapsamlı ve gerçekçi bir bütçe hazırlanması aşağıdaki aşamaları gerektirmektedir.


  • Fuara katılım ile ulaşılabilecek amaçların belirlenmesi
  • Bu amaçlara ulaşabilmek için yapılacak işlerin belirlenmesi
  • Masrafların tahmin edilmesi
Katılımcının gereğinden fazla veya az harcama yapmasının önlenmesi için muhtemel harcama kalemlerinin belirlenmesi ve kaynakların harcama kalemlerinin önemi oranında dağıtılması gerekmektedir. Fuara katılımla ilgili belli başlı harcama alanları aşağıda belirtilmiştir.

Stand Masrafları: Yer kirası, stand dizaynı ve konstrüksüyonu, etelaj, grafik çalışmaları, elektrik, mobilya, yer kaplaması, ekipmanlar, çiçek, taşıma, internet bağlantıları, sigorta, depo ve güvenlik, temizlik, video, gerekiyorsa su, atıklar, gaz, basınçlı hava vs

Sergi Ürünleri: Fuarda sergilenecek ürünlerin tespit edilmesi, fuar için özel numuneler ve ambalajlar hazırlanması, demonstrasyon için gerekli ekipman ve malzemenin temini.

Nakliye: Sergi ürünlerinin nakliyesi, nakliye ambalajı, gümrükleme masrafları, gümrük ve ithal vergileri, sigorta ücretleri, depolama vs.

Personel Masrafları: Fuara gidecek temsilcilerin yol, konaklama vs masrafları, stand elemanları için ödenecek ücretler.

Promosyon Masrafları: Önceki bölümde yer alan promosyon faaliyetlerinden yapılması planlananlar için yapılacak masraflar.

İkramlar: Fuar süresince standda sunulacak yiyecek ve içecekler, yemek davet vs.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Akreditif (Letter of Credit veya LC) Nedir? Nasıl Yapılır?

Eksik Ödeme Konusunda Uyaran İngilizce Mektup Örneği

Dağıtım Kanallarının Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?