Sunum Yaparken Söylememeniz Gereken 10 Şey


Sunum yaparken insanları sıkmamak ve klişelerden kaçınmak çok önemli bir unsur. Dinleyicilerin dikkatlerini kaybetmemek çok önemli, basit hatalar yaparak dinleyicilerin dikkatini kaybedebiliriz. Bunu engellemek için 10 basit öneri paylaşacağım.

1. Çok Yorgunum/ Akşamdan Kalmayım/ Yolculuk Dolaysıyla Rahatsızım


Sebebi bilinmez ama birçok sunum bahanelerle başlar. “Sunumdan dün haberdar oldum”. “Yolculuk beni çok yordu” ya da buna benzer ve dinleyicinin duymak istemeyeceği bir sürü saçma bahaneyle dinleyicileri kendinizden uzaklaştırırsınız. Dinleyiciler, konuyla ilgili elinizden gelenin en iyisi duymak isterler, bunun için zaman ayırıp sizi dinlemeye gelirler. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da yeterince hazır hissetmiyorsanız bahaneler yerine yapacağınız sunumu iptal etmeniz en doğrusu olur.

2. O Konuya Daha Sonra Geleceğim


Eğer bir dinleyici sizinle iletişime geçiyorsa ve sizden bir bilgi almak istiyorsa bunun tadını çıkarın. Eğer biri size daha sonra bahsedeceğiniz bir konuyla ilgili ya da sonraki slaytlarda bahsedeceğiniz bir konuyla alakalı soru soruyorsa direkt o konuya ya da slayta geçin. Eğer bir dinleyici söz isteyecek ve soru soracak kadar cesursa siz de ona anında cevap verecek kadar cesur olmalısınız. Diğer dinleyicileri de soru sormaları için yüreklendirin. Sunumunuz da hiçbir şeyi ertelemeyin, bu konudan konuya atlamak olsa bile.

3. Beni Duyabiliyor Musunuz?


Genellikle çoğu insan konuşmasına mikrofona 3 kere vurup, “herkes beni duyabiliyor mu?” diye başlar ve herkesin duyduğunu gördüğünde gergin bir gülümsemeyle konuya girer.
Ses sistemi sizin sorumluluğunuzda değil, sunum yaptığınız yerde bu iş için orada olan insanlar olacak. Eğer mikrofonunuz çalışmıyorsa, sakince kenara gidip sessizce bu konuyu ilgili kişilerin çözmelerini isteyin. Dinleyicilere gülümseyin ve kendinize güvenin.

4. Işık Çok Parlak Bu Yüzden Sizi Göremiyorum


Evet, sahnede ışıklar parlak ve sıcaktır, ve dinleyicileri görmek çok zordur. Fakat dinleyiciler bunu bilmek zorunda değil. Karanlığa doğru bakın ve sıkça gülümseyin. Seyircileri görmek istiyorsanız onlara yaklaşın, gözlerinizi kısmayın ya da elinizle gölge yapmayın. Eğer katılımda bulunmak isteyen dinleyicileri göremiyorsanız ya da dinleyicilere soru soracaksanız ve ışık bunu zorlaştırıyorsa ışığın biraz kısılmasını rica edebilirsiniz.

5. Bunu Okuyabiliyor Musunuz?


Sunum hazırlarken, slaytınız da ki yazıların büyüklüğünü, dinleyicilerinizin ortalama yaşının iki katı yapmalısınız. Yani dinleyicilerinizin ortalama yaşı 40 ise yazınızın büyüklüğü 80 olmalı. Böylelikle okuyabildiklerinden emin olup, dikkat dağıtıcı gereksiz bir soru sormamış olursunuz.

6. Bunu Sizin İçin Sesli Okuyayım


Asla bir slayta çok fazla yazı yazmayın, insanlar yazıyı okuyarak çok fazla vakit harcayacaklar. Yine de illa yazmak istiyorsanız  yazıyı onlara sesli okumadığınızdan emin olun. Dinleyicilerinizin ilgisini kaybetmenizin en kolay yolu slaytta çok fazla yazı olması. Bir slaytta 4 kelimeden fazla yazı olursa insanlar okumaya başlayacak ve size dinlemeyecekler.
Sadece kısa başlıklarınız olsun ve onlarla paylaşmak istediğiniz bilgiyi ezberleyin. Eğer konuyla ilgili bir söz paylaşmak istiyorsanız, herkesin bu sözü okumasını söyleyin ve bir süre sessiz kalın ki okuyabilsinler.

7. Telefonlarınızı/ Laptoplarınızı/ Tabletlerinizi Kapatın


Bir zamanlar dinleyicilere aygıtlarını kapatmalarını söylemek doğaldı. Şimdi ise insanlar söylediğiniz cümleleri tweet atarak paylaşıyorlar ya da tabletlerine not alıyorlar. Ya da solitaire oynayıp, Facebook’ta geziniyorlar. Zaman değişti. Telefonlarının seslerini kısmalarını isteyebilirsiniz ama daha fazlası değil.

8. Not Almanıza ya da Fotoğraf Çekmenize Gerek Yok, Sunum Daha Sonra İnternette Olacak


Sunumunuzu internete yüklemeniz güzel bir durum. Fakat bu iyi bir sunumsa çok fazla cümle içermeyecektir ve dinleyicilerin çok işlerine yaramayacaktır. Çoğu insan için yazmak, akılda tutmanın en iyi yoludur. Sunumunuz sırasında insanlar ne yapmak istiyorsa yapsınlar, kısıtlama getirmeyin.

9. Sorunuzu Hemen Cevaplayayım


Eğer bir dinleyici size soru soruyorsa tabi ki hemen cevap vermelisiniz, fakat bundan önce başka bir şey yapmalısınız. Genellikle bir soru sorulduğunda siz çok kolay duyup, algılayabilirsiniz fakat diğer dinleyicilerin soruyu duymama ihtimalini göz önünde bulundurarak önce sorulan soruyu tekrarlayıp daha sonra cevabı vermelisiniz. Önce soruyu tekrarlamayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz ayrıca bu size güzel bir cevap vermek için zaman kazandıracaktır.

10. Kısa Keseceğim


Bu kimsenin tutamadığı bir sözdür fakat sunumlar genelde bu şekilde başlar. Dinleyici kısa kesip kesmeyeceğinizi umursamaz. Onlar size zaman ayırdı ve sizin tarafınızdan bilgilendirilmek için oradalar. Tutamayacağınız sözler vermeyin, bilgilendirmek önceliğiniz olsun. Sunumunuza iyi hazırlanmalı ve daha önceden zaman tutarak çalışmalısınız, zamanın yetmemesi ya da çok erken bitmesi iyi bir izlenim uyandırmaz. Ayrıca sunumunuzu 5-10 dakika önceden bitirip dinleyicilerin sorularını cevaplamalısınız. Dinleyiciye 5 dakika vermek saygılarını kazanmanızı sağlayacaktır. Onlardan 5 dakika almanız ise canlarını sıkacak ve onları sinirlendirecektir.

Hazırlıklı olun, kendiniz olun ve profesyonel olun. Dinleyici net ve ciddi olduğunuzda, onlara zaman kaybı yaşatmadığınızı gördüğünde sizi sevecektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Akreditif (Letter of Credit veya LC) Nedir? Nasıl Yapılır?

Eksik Ödeme Konusunda Uyaran İngilizce Mektup Örneği

Dağıtım Kanallarının Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?