AB - Kanada Serbest Ticaret Anlaşması Türkiye'yi nasıl etkileyecek?


AB-Kanada Serbest Ticaret Anlaşması Türkiye'yi nasıl etkileyecek?


Avrupa Birliği (AB) ve Kanada arasında serbest ticareti düzenleyecek olan Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) 30 Ekim'de imzalandı. Bu anlaşma, AB'nin bir G7 ülkesi ile imzaladığı ilk kapsamlı ticaret anlaşması oldu.

Anlaşmanın tarafları AB ve Kanada olsa da, AB ile gümrük birliği bulunan Türkiye de CETA'dan etkilenecek.

Kanada'nın ürettiği ürünler AB üzerinden gümrüksüz bir şekilde Türkiye'ye girecek. Türkiye'de üretilen ürünler ise Kanada'nın gümrük vergilerine maruz kalmaya devam edecek.

Bir de TTIP var görüşülen. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması. Bunun görüşmeleri devam ediyor ancak bu anlşama da imzalanırsa CETA ile aynı etkiyi yapacak belki de daha büyük bir etki.

Eğer TTIP hayata geçerse ABD'de üretilen ürünler Türkiye'ye gümrüksüz girerken bunun tersi mümkün olmayacak.

Türkiye ile Kanada arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılabilir mi bilmiyorum. Böyle bir anlaşmanın yapılabileceğini de pek düşünmüyorum. 2013 yılında Türkiye bir anlşama yapılmasını teklif etmişti Kanada'ya ancak Kanada hükümeti Türkiye'ye 2013'ten beri müzakerelere başlama konusunda somut bir yanıt vermedi.

AB'nin ticaret anlaşması bulunmasına rağmen Türkiye'nin serbest ticaret anlaşması yapmadığı 3 büyük ülke bulunuyor: Cezayir, Meksika ve Güney Afrika Cumhuriyeti.

Avrupa Birliği'nin serbest ticaret anlaşmaları Cezayir ile 2005'te, Meksika ile 2000'de Güney Afrika ile 2004'te yürürlüğe girdi. Türkiye, Cezayir ve Güney Afrika ile serbest ticaret anlaşması imzalama girişiminde bulunsa da bir sonuç alamadı. Meksika'yla başlayan müzakereler ise hâlâ sürüyor.

AB'nin bu ülkelerle serbest ticaret anlaşması imzalamasının ardından Türkiye ile dış ticaretlerinde değişim yaşandı. Örneğin Türkiye'nin Meksika ile dış ticaret açığı 86 kat artarken, Güney Afrika ile dış ticaret açığı ikiye katlandı.

Böyle bir durum varken, Kanada veya Meksika'nın Türkiye ile yapacağı ayrı bir ticaret anlaşmasına elbette mani olunacaktır.

Doç. Mahmut Tekçe'ye göre AB ile ABD arasında imzalanma ihtimali bulunan serbest ticaret anlaşması TTIP'nin Türkiye için çok daha büyük bir tehlike. Bu anlaşmayla paralel olarak ABD ve Türkiye arasında benzer bir anlaşma imzalanmadığı takdirde Türkiye'nin milli gelirinde yüzde 2,5'e varan kayıplar yaşanabileceğini, yaklaşık 95 bin kişinin işsiz kalabileceğini tahmin eden araştırmalar bulunduğunu aktarıyor.

Peki AB ile yaptığımız Gümrük Birliği anlaşmasını iptal ederek bu ülkeler ile kendi anlaşmalarımızı yapsak nasıl olur?


Gümrük Birliği'ni lağvetmek şu anda ne ekonomik ne de siyasi olarak makul bir yol gibi görünmüyor; AB ile olan ilişkilerde bu denli köklü bir geri adımın kısa vadeli yansımaları Türkiye ekonomisi için yıkıcı olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Akreditif (Letter of Credit veya LC) Nedir? Nasıl Yapılır?

Eksik Ödeme Konusunda Uyaran İngilizce Mektup Örneği

Dağıtım Kanallarının Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?