ABD Pazarına Giriş Rehberi

Kültürel Faktörler

Amerika homojen bir toplum yapısına sahip değildir. Bu nedenle, kültürel hususlar söz konusu olduğunda geçerli tek bir standardın bulunmadığı unutulmamalıdır. Coğrafi bölgeler, sanayi sektörleri
ve diğer faktörler açısından farklılıklar bulunmaktadır. Amerika’daki ticari faaliyetler ve davranış biçimlerini etkileyen kültürel faktörlerin birçoğu ana hatlarıyla aşağıda verilmektedir.

Çalışma Saatleri

ABD’de normal çalışma günleri, Pazartesi – Cuma arasıdır. Mesai saatleri genelde sabah 8:00 ya da 9:00’da başlayıp akşam 5:00 ya da 6:00’da sona erer. Akşam yemeği toplantıları çoğunlukla akşam saat 6:00’dan sonradır. Görüşmelerin tarih ve saati önceden belirlenmelidir. Görüşmelere zamanında katılmak çok önemlidir. Planlanan bir görüşmeye herhangi bir nedenle geç kalmanız durumunda bunu görüşeceğiniz kişiye önceden bildirmelisiniz.

Çalışma Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse bütün ticari işlemler İngilizce ile yürütülür. Yeterli İngilizce bilgisine sahip değilseniz, işlemlerinizi bir tercüman aracılığıyla yapmanız önemlidir.

İş Yerinde Kılık Kıyafet

ABD’de iş kıyafeti büyük oranda resmi ve muhafazakardır. Erkekler genellikle takım ve kravat, kadınlar ise elbise veya ceket-pantolon giyerler. Özellikle ilk görüşmenizde, “abarttığınızı” düşünseniz bile tamamen resmi giyinmeniz iyi olacaktır. Daha sonra, ABD’li ortaklarınıza göre hareket edebilirsiniz. Kıyafetin daha serbest olduğu iş yerlerinde bile kot pantolon, şort, tişört ve spor ayakkabılarına genelde izin verilmemektedir. Yüksek teknoloji sektörü bundan istisnadır. Bu sektördeki firmalar daha spor kıyafetlere izin verebilmektedir. Hatta üst düzey yöneticiler ceketsiz ya
da kravatsız yalnızca pantolon ve gömlek giyebilmekte, çalışanlar da işe daha spor giyimli olarak gelebilmektedir. Yalnız özellikle ilk görüşmenizde kıyafetinizin resmi olmasına dikkat edin.

İsimler

Yazı dilinde, isimler ad-soyadı biçiminde yazılır. Birçok kişi ikinci adını ya da bu adının baş harfi ni de kullanabilmektedir. Evli kadınlar eşlerinin soyadı yanında kızlık soyadlarını kullanmayı tercih edebilmektedir. Bu durumda soyadları, aralarında bir tire ile yazılmaktadır.

İlk görüşmenizde kişilere soyadlarının önünde unvanlarıyla nazikçe (İngilizce Mr., Mrs., Miss, Ms., Dr. vb. hitap biçimleri ile.) hitap etmelisiniz. Amerikalıların çoğu ön adlarıyla çağrılmayı istese de bir iş görüşmesinde karşınızdaki sizden talep etmediği sürece önadıyla hitap etmeyiniz.

Selamlaşma

İş ortamlarında hem erkek hem kadınlar tokalaşmayı genel selamlaşma biçimi olarak tercih etmektedir. Çoğu Amerikalı, iş bağlamında; sarılmadan, öpüşmeden ya da yakın fiziksel temas gerektiren selamlaşmalardan kaçınacaktır.

İş Yemekleri

Bir iş yemeğinde hesabı genellikle yemeğe davet eden kişi öder. Daveti veren kişinin hesabı ödemeyi teklif etmemesi halinde herkes kendi hesabını öder. Buna hazırlıklı olun. İş yemeklerinde alkollü içkiler ara sıra tercih edilir. Daveti veren kişinin ısmarladığı içkilerden siz de hangi içkiyi ısmarlamanız gerektiğini kestirebilirsiniz. Bu konuda tam emin değilseniz alkolsüz bir içki ısmarlamanız önerilir.

İçki sırasında daveti verene katılmak zorunda değilsiniz. Çoğu Amerikalı çeşitli nedenlerle birlikte içmeyi tercih etmemektedir. Dışarıda verilen davetlerde garsona ya da servis elemanına bahşiş bırakmanız yerinde olacaktır. Genelde kahvaltı veya öğle yemeğinde toplam hesabın %15’i, akşam yemeğinde ise %20’si bahşiş olarak bırakılır. Bahşiş kredi kartınızdan çekilecek tutara eklenebilir ya da nakit olarak bırakılabilir. Amerikalılar genelde ilk iş görüşmesinde armağan vermezler.

Kişisel Hijyen

Amerika iş çevrelerinde, kişisel hijyene çok büyük önem verilir. İyi görünüm de çok fazla önemsenmektedir. İyi bir ilk izlenim bırakmanın yolu mükemmel kişisel hijyenden geçer.

Sigara İçme

Amerika’da çoğu iş yeri de dâhil olmak üzere toplu mekânların birçoğunda sigara içmek yasaktır. Ülkedeki çok sayıda şehirde restoran ve barlar da dâhil olmak üzere tüm kamu kuruluşlarında sigara içilmesi tamamen yasaklanmış olmasına rağmen, çoğu restoranda sigara içilen ve içilmeyen alanlar
bulunmaktadır. Hatta sigara içmenin serbest olduğu yerlerde bile sigara içmeden önce bunu çevrenizde bulunan kişilere sormanız yerinde olur. Çevrenizde sigara içen birileri yoksa izin isteyerek sigaranızı bina dışına çıkıp içebilirsiniz. Birisi yemek yerken asla sigara içmeyin.

Cep Telefonu Kullanımı

Toplantı sırasında, cep telefonları ya kapatılmalı ya da toplantıdaki diğer kişileri rahatsız etmeyecek şekilde sesi kısılmalıdır. Çok önemli olmadığı sürece, gelen telefona cevap vermek için toplantıyı bölmemelisiniz. Önemli bir telefonu almak için toplantıdan ayrılmak zorunda kalabileceğinizi biliyorsanız, toplantıdaki diğer katılımcıları durumdan haberdar etmelisiniz.

Büyük toplantılarda (seminerler, konferanslar) cep telefonları kapatılmalı; cep telefonunuzu kullanmak istediğinizde toplantı odasından çıkmalısınız. Kimi restoran ve mekanlarda, diğer müşterilerin rahatsız olmamaları için içeri girerken cep telefonunuzu kapatmanız istenebilmektedir.

E-posta Yoluyla Haberleşme

İşadamlarının çoğu, en az 24 saat içinde, e-postalarına (neredeyse) acil cevap bekler. E-posta ile haberleşmede yazı; kısa, net ve amaca yönelik olmalıdır. Daha uzun görüşmeyi ya da tartışmayı gerektiren durumlarda telefon görüşmeleri ya da bizzat buluşma gerçekleştirilmelidir. Cep telefonunda olduğu gibi, toplantı sırasında da her türlü kişisel e-posta aracı kapatılmalı ya da sesi kısılmalıdır. Gelen mesaj, eldeki konuyla ya da toplantıdaki diğer katılımcılarla ilgili olmadığı sürece
e-postalarınızı toplantılarda kontrol etmemelisiniz.

GENEL BİLGİLER

ABD’de Resmi Tatil Günleri

Aşağıdaki tarihlerde iş yerleri genelde kapalı olup yalnızca küçük işlemler yapılabilir:
 • New Year’s Day (Yeni Yıl Tatili) – 1 Ocak
 • Memorial Day (Anma Günü) – Mayıs ayının son Pazartesi günü
 • Independence Day (Bağımsızlık Günü) – 4 Temmuz
 • Labor Day (İşçi Bayramı) – Eylül ayının ilk Pazartesi günü
 • Thanksgiving Day (Şükran Günü) – Kasım ayının son Perşembe günü
 • Christmas Day (Noel) –25 Aralık

Aşağıdaki tarihlerde çoğu iş yeri kapalı ya da yarım gün açıktır:
 • Christmas Eve (Noel Arifesi) –24 Aralık
 • New Year’s Eve (Yılbaşı) –31 Aralık
Aşağıdaki tarihler ABD resmi bayram tatilleri olup çoğu iş yeri kapalıdır:
 • Martin Luther King Day (Martin Luther King Günü) – Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü
 • President’s Day (Başkanlık Günü) – Şubat ayının üçüncü Pazartesi günü
 • Columbus Day (Kolomb Günü) – Ekim ayının ikinci Pazartesi günü
 • Veteran’s Day (Gaziler Günü) –11 Kasım
Restoran, sinema ve bunlar gibi çeşitli iş yerlerinden bazıları yukarıdaki tatil günlerinde açık olabilmektedir. Önceden kontrol etmekte yarar vardır.

Amerikan Para Birimi ve Banka Çalışma Saatleri

ABD’de geçerli para birimi ABD Doları olup $1, $5, $10, $20, $50 ve $100 banknotlar halinde basılır. Bunlardan büyük banknotlar da basılmaktadır ancak bunlar nadiren kullanılmaktadır. ABD’de cent sistemi geçerlidir. 1, 5, 10 ve 25 centlik madeni paralar bulunmaktadır. Ayrıca, gümüş dolar olarak 50 centlik paralar da tedavüle sokulur ancak bunlar nadiren kullanılır ve artık çok tercih edilmemektedir. Bir ABD Doları, 100 centtir.

ABD’de nakit para ihtiyacınızı çeşitli yollardan karşılayabilirsiniz. Bunlardan en yaygın kullanılan yol bir banka aracılığıyla nakit temin etmektir. Banka çalışma saatleri değişiktir. Bununla birlikte çoğu banka şubesi Pazartesi– Cuma sabah 9:00’dan öğleden sonra saat 3:00’e kadar açıktır. Bazıları akşam saat 5:00’e kadar, bazıları da Cumartesi günleri öğleye kadar açık olabilmektedir. Bankalar genellikle akşam ya da Pazar günleri kapalıdır. ATM makineleri hemen her yerde bulunmaktadır.

11 Eylül Sonrası Güvenlik

11 Eylül 2001 terör saldırıları sonrasında, Amerikan iş dünyası güvenlik konularına farklı bir açıdan yaklaşmaya başladı. Ülke, teröre karşı devam eden savaşın gerçeklerine uyum sağlamaya başladığından, çalışanların, binaların ve tesislerin güvenliği yeni bir anlam kazandı.

ABD’de iş yaparken, bu yüksek güvenlik durumundan doğan değişikliklere uyum gösterecek şekilde hazırlıklı olmalısınız. Çoğu firma ve iş yeri binası yeni prosedürler geliştirdi. Uymanız gereken prosedürler arasında aşağıdaki hususlar yer alıyor:

 1. Bir binaya girerken giriş yaptırmanız ve geçerli bir kimlik kartı göstermeniz istenebilir. Bazı durumlarda, bina içinde dolaşırken bir ziyaretçi kartını yanınızda taşımanız, çıkışta bu kartı teslim etmeniz gerekebilir.
 2. Görüşeceğiniz kişi gelip sizi alarak görüşme yapacağınız yere götürünceye kadar özel olarak ayrılmış bir bekleme odasında bekletilebilirsiniz.
 3. Çoğu eyalet binası ile federal binada ziyaretçilerin, evrak çantası ya da çantaların taranması da dahil havalimanlarındakine benzer güvenlik işlemleri uygulanmaktadır.
ABD İç Güvenlik Bakanlığı, terör tehdidi seviyesini renklerle gösteren bir sistem kullanmaktadır. Bir terörist saldırı tehlikesi beş renkli bir kod sistemi ile gösterilir:
 • KIRMIZI (Ciddi) Ciddi Risk
 • TURUNCU (Yüksek) Yüksek Risk
 • SARI (Yükseltilmiş) Yükseltilmiş Risk
 • MAVİ (Korunma) Genel Risk
 • YEŞİL (Düşük) Düşük Risk
  Tehdit düzeyindeki herhangi bir değişime, işletmelerin ya da halkın nasıl tepki vermesi gerektiğine yönelik belirlenmiş bir kılavuz yoktur. Buna karşın; Amerikan Hükümeti tehdit düzeyini arttırırken, halka ve bilhassa seyahat eden ya da dikkat çeken hedef bölgelerde bulunanlara tavsiyede bulunacaktır.

   Telefon Numaraları

    ABD’de telefon numaraları üç haneli bir alan kodu ile yedi haneli bir telefon numarasından oluşur. Faks ve cep telefonlarının numaraları da aynı şekildedir. Telefon numarasına bakarak, aradığınız numaranın sabit telefon mu mobil telefon mu olduğunu anlamanız mümkün değildir. Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ni ararken önce 001, ardından üç haneli alan kodu, en sonra da yedi haneli telefon numarasını çevirmeniz gerekmektedir.
     Oteller dışında şehir içi telefon görüşmeleri genelde ücretsizdir. Oteller kendi telefonlarından yapılan görüşmeleri otel ücretine ilave etmektedir.

     Şehirlerarası görüşmelerde ilk önce “1”, ardından üç haneli alan kodu, en sonra da yedi haneli telefon numarasını çevirmeniz gerekir. Bu görüşmeler mesafeye göre ücretlendirilir ve çeşitlilik gösterir. “800” ya da “888” alan kodu ile başlayan numaralar “ücretsiz”’dir.

     Cep telefonu ile yapılan görüşmelerle ilgili olarak şu bilgileri vermekte yarar vardır: ABD’de cep telefonu görüşmelerinde ücret hem arayan hem aranana yansıtılır. ABD’de 850, 900, 1800 ve 1900 MHz bantlarında GSM şebekesi hizmet vermeye başlamıştır. Bu durum, Türkiye’deki çoğu cep telefonunun Amerika’da da kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Cep telefonu operatörünüzün ABD’deki bir cep telefonu operatörü ile roaming anlaşması bulunup bulunmadığını kontrol etmenizde yarar vardır.

     ABD içinde yapacağınız cep telefonu görüşmeleri için ABD’deki ulusal operatörlerin biri üzerinden ön ödemeli bir servisi kullanmanızı, bunun için şifresiz ikinci bir cep telefonunu yanınızda getirmenizi öneririz.

     Acil Servisler (911)

     Acil durumlarda, 911’i arayınız. Karşınıza çıkan operatör durumunuzu ilgili kurumlara (örneğin, Polis, İtfaiye, Ambulans) bildirecektir. Telefonda sakin olun ve sorununuzu tane tane anlatın. Bu, operatörün size yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır. ACİL DURUMLAR DIŞINDA 911’İ ARAMAYIN.

     Elektrik/ Akım

     ABD’de elektrik akımı 110 volttur (60 Hertz).

     ABD'YE YAPILAN İHRACAT HAKKINDA TEMEL BİLGİ

     Bu bölümde, ABD’ye ihracatta başarılı olabilmek için bir pazarlama planında web sitelerinin kullanımı dâhil olmak üzere marka ve pazarlama konularında, strateji ve ipuçları sunulmaktadır. Bunların yanısıra, çeşitli gümrük işleri, nakliye ve lojistik hizmetler hakkındaki bilgilere de
     ulaşabilirsiniz.

     Başarılı İhracat İçin Strateji ve İpuçları

     Başarılı bir ihracat stratejisi geliştirmek karmaşık bir süreç olsa da muhtemel Amerikalı alıcılar için nasıl yaklaşım benimseyeceğinizi belirlerken aklınızda tutmanız gereken bazı noktalar vardır. Genellikle, Amerikalı tüketiciler şunlara büyük önem verir:
     • Ürün: Amerikalı tüketiciler bir ürünün piyasaya nasıl sürüldüğü konusuna büyük önem verir. Ürünlerinizin piyasadaki benzer ürünlere göre taşıdığı özellikler son derece önemlidir. Amerikalı tüketiciler genelde firmanızın onlara ne gibi rekabet avantajları sunduğunu ve rakiplerinizin yerine neden sizin ürününüzü tercih etmeleri gerektiği konusunu bilmek isteyeceklerdir. Tüketicinin kararının şekillenmesinde fiyat önemli bir etkendir fakat her zaman tek etken değildir.
     • Fiyat: Amerikalı tüketiciler, özellikle, almak istedikleri ürün ve hizmetler açısından rekabetin söz konusu olduğu sektörlerde, fiyat konusunda bilinçlidir. Fiyat, bir ürünün seçiminde tek belirleyici faktör olmayabilir; ancak her zaman önemlidir.
     • Profesyonellik: Amerikalı tüketiciler üreticinin güvenilirliği, profesyonelliği ve müşteri hizmetlerine önem verirler. Bu üç öğe ürünün kalitesi için olduğu kadar müşteri memnuniyeti için de önemlidir.
     Amerika Birleşik Devletleri’nde fiili olarak birçok ayrı pazar bulunduğunu unutmayın. Rekabet, müşteri tabanı ile müşteri talepleri bölgelere göre, hatta eyaletler içinde değişiklikler gösterir. Başarılı bir strateji için ABD tek bir pazar olarak düşünülmemelidir. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve girmek istediğiniz pazarın cinsiyet, yaş, etnik kimlik ve diğer unsurlara göre değişik ilgi alanlarına sahip tüketicilerle kurulu olduğunu bilmelisiniz. Buna, diğer etkenler arasında sanayi sektörü, coğrafi konum, büyüklük gibi etkenlere göre öncelikleri değişen işletmeleri de dâhil edebilirsiniz. Ağ oluşturmanız, girdiğiniz pazarı, iş kolunuzu anlamanız ve rakiplerinizi tanımanızda yardımcı olması için odalar ve diğer sanayi derneklerine katılın. 

     Bu çabanızın önemli bir parçasını bir stratejik pazarlama kampanyası oluşturacaktır. Ürünlerinizi \ hizmetlerinizi öyle bir şekilde konumlandırmalısınız ki; potansiyel Amerikalı müşteriler neden bir Türk satıcıyı seçmeleri gerektiğini anlamalıdır. Bu da, tanıtım kampanyaları ve bunların yanında kilit ticaret derneklerine üyelik ve sanayi sektörü ticaret fuarlarına katılım yoluyla başarılabilir. Pazarlama materyallerinin sizin rekabet avantajınızı göstereceğinden ve yeni bir pazarda size güvenilirlik kazandıracak diğer ihracat başarılarınızı ilerleteceğinden emin olun.-örneğin, Avrupa Birliği’nde başarı elde etmişseniz ya da kaliteniz dünya standartlarında ise, bu başarılarınızı öne çıkarın.

     Son olarak, kalite, maliyet ve teslimat taahhütlerinizi geliştirmek için ihracat stratejinizi sürekli gözden geçirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. ABD pazarı ve rekabet düzeyinin talepleri ile ilgili olarak, bir sanayi sektöründe yer edinmek ve edindiğiniz yeri korumak için sürekli çalışmanız
     gerekecektir.

     Kilit Marka ve Pazarlama Konuları

     Rekabetçi ABD pazarında başarılı olmak için, ürünlerinizin piyasadaki mevcut ürünlerden farkını göstermeniz, ürünlerinizin belirli bir hedef kitle için uygunluğunu ve tüketici için değerini ortaya koymanız gerekir. Bu hedeflerin çoğuna ancak bir stratejik pazarlama kampanyası ile ulaşılabilir.
     Pazarlama materyalleriniz arasında şunlar bulunmalıdır:
     • Ürün açıklamaları: Broşürler, el kitapları, ürününüzle ilgili diğer literatür kaynakları.
     • Fiyat Listesi: Özel pazarlık veya hacim iskontoları.
     • Ürün Ambalajı: Devletin belirlediği standartlara ve etiketleme yönetmeliğine uygun mu?
     • Ürün Tanıtımları: Reklâm, posta yoluyla tanıtım, ticaret fuarları, internet üzerinden tanıtım.
     • İrtibat bilgileri: Adı ve e-posta adresi.

     Stratejik pazarlama planı; ürün markasını olduğu kadar, ürün distribütörlerini de–ürünlerinizi ABD’ de kimin ve nerede satacağını- göz önünde tutmalıdır.

     ABD’li tüketiciler; ürünün adını, şirketin logosunu ve ürünün hikâyesini içeren markaya değer verirler. Ürünlerinizi, tanınmış çok sayıdaki marka arasına yerleştiren promosyon malzemeleri; ABD pazarında başarının anahtarıdır. Ürününüzün pazarda uygun bir yer edinmesini sağlamak için, tüketicilerin neden sizin ürününüzü tercih ettiğini dikkate almanız gerekir. Yanıtını aramanız gereken sorulardan bazıları şöyledir:
     • Ürününüz kendi türünde tek ürün mü?
     • Piyasada benzer ürünler varsa, sizin ürününüzü en iyi yapan şey ne?
     • Ürününüz yaygın olarak belirli bir tüketici grubu tarafından kullanılan bir ürün mü?
     • Ürününüz kendi türünde piyasaya sürülen en yeni ürün mü?
     • Ürününüz diğer ürünlere göre daha mı yenilikçi?
     • Ürününüz diğer ürünlere göre daha mı ekonomik?
     Mevcut müşterilerden edinilen takdir de, markanızı yeni bir pazarda konumlandırmanın önemli bir parçasıdır.

     Pazarlamada web sitesi yoluyla tanıtım da önemli bir araçtır. Neredeyse bütün Amerikalı işletmelerin bir web sitesi bulunmakta ve Amerikalı tüketiciler ürün araştırmalarını bu siteler aracılığıyla yapmaktadır. Kurumsal web siteler güvenilirlik sağlamakta ve alıcılar için ürün ve hizmetler konusunda önemli bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Web sitesi ayrıca gelecekte kullanmak üzere muhtemel tüketicilerle ilgili irtibat bilgilerinin toplanmasını da sağlamaktadır.

     Bütün pazarlama materyallerinde olduğu gibi etkili bir web sitesi:
     • Ürününüzün net ve açık bir dille tarifini yapmalı,
     • İlgili fotoğrafları içermeli,
     • İrtibat bilgileri de dâhil olmak üzere, tüketicilere ne aradıklarını kolayca bulmalarını sağlayacak, bilgileri vermelidir.
     Web üzerinden başarılı pazarlama için birkaç ek ipucu:
     • Muhtemel müşterilerinizin ad ve adres bilgilerini toplayabileceğiniz bir formu sitenize koyun.
     • Sitenizi başlıca arama motorlarına kaydettirin.
     • Arama motorlarına reklâm verme seçeneğini göz önünde bulundurun – anahtar sözcüklerle reklâm genelde ücretsiz olup web sitenizi kaydettirdikten sonra birkaç hafta içinde otomatik olarak devreye girer. Ayrıca, ücretli reklâm seçenekleri de söz konusu olup bunların fiyatları değişmektedir.

     Gümrük Konularında Çeşitli Bilgiler: Gümrük Vergileri, Dış Ticaret Bölgeleri, Gümrük Antrepoları

     Gümrük Vergileri

     Genellikle, gümrük vergileri ithalatçıya aittir ancak bu tamamıyla alıcı ile satıcı arasında oluşturulacak “satış koşullarına” göre belirlenir. Alıcı ile satıcı arasında ödeme sorumluluğu Uluslararası Ticari Terimler (Incoterms)’e göre belirlenir.

     Vergi oranlarını hesaplamada kullanılan en yaygın iki yöntem CIF ve FOB’tur:
     • CIF (Cost, Insurance, Freight): Mal bedeli, sigorta ve nakliye ücreti teklif edilen fi yata dâhil olduğunu gösterir.
     • FOB (Free on Board): (Gemi Bordasında Teslim) İmalatçıdan, kalkış limanına kadar bütün nakliye bedeli, sigorta bedeli ile yükleme bedeli teklif edilen fiyata dâhil olduğunu gösterir. FOB yalnızca deniz ya da iç sular yoluyla yapılan sevkıyatlarda kullanılır.
     Gümrük vergileri konusunda daha fazla bilgi için, ABD Gümrük Ofisi’nin www.customs.gov sitesine bakınız.

     Dış Ticaret Bölgeleri (DTB)

     Serbest Ticaret Bölgeleri; Hazine Bakanı ve Ticaret Bakanı’ndan oluşan Dış Ticaret Bölgeleri Kurulu tarafından yetkilendirilen, sınırlı erişim bölgeleridir. Dış Ticaret Bölgeleri, ABD Gümrük Hizmeti yönetmeliği ile faaliyete geçen, ABD Gümrüğü’nün denetiminde ayrılmış yerler olup, ABD Gümrük limanında veya yakınında bulunur.

     Dış Ticaret Bölgeleri, ABD topraklarında ve ABD yetki ve sınırları içinde olmasına karşın, gümrük giriş muameleleri uygulanmaz.

     Dış Ticaret Bölgelerinin Kuruluş Amaçları:
     • ABD’nin uluslararası ticarete katılımını teşvik ve hızlandırma – ithal mallar, gümrük vergilerine ya da özel tüketim vergilerine tabi olmadan bir Dış Ticaret Bölgesi’ne kabul edilebilmektedir.
     • Mallar, ABD ticaretine girinceye kadar, gümrük vergisi ödemesi ertelenmektedir.
     İki çeşit Dış Ticaret Bölgesi bulunmaktadır:
     Genel Amaçlı Bölgeler ve Alt bölgeler. Genel amaçlı bölgeler, genellikle endüstri parkında, kullanılmayan arazide ya da tesisleri genel halkın kullanımına uygun liman komplekslerinde bulunur.

     Alt bölgeler, kişisel firma ya da firmalar adına, genel amaçlı bölge imtiyaz sahibi tarafından desteklenen bölgelerdir. Alt bölgeler, genel amaçlı bir bölgeye dönüştürülmesi ya da taşınması mümkün olmayan işletmelere yönelik, tek amaçlı bölgelerdir.(Petrol rafinerileri, otomobil üreticileri gibi).

     Dış Ticaret Bölgeleri’nin sağladığı mali yararlar arasında şunlar bulunur:
     • Vergilerin ertelenebilmesi
     • Vergi yükümlülüğünün olmaması
     • Tersine tarife indirimi
     • Değer esaslı vergiden muafiyet
     DTB’lerin sağladığı diğer yararlar ise şöyledir:
     • Depolamada herhangi bir zaman kısıtlaması olmaması
     • İhracat gerekliliklerinin yerine getirilmesi
     • Daha düşük teminat ve sigorta bedellerinin ödenmesi

     Gümrük Antrepoları

     Gümrük antreposu, vergiye tabi malların ödeme yapmadan veya vergi ödemeden depolanabildiği, kullanılabildiği veya imalat amacıyla yararlanılabildiği bir bina ya da ayrılmış alandır. Mallar antrepoya girdikten sonra, malların sorumluluğu bir antrepo kağıdı kapsamında ithalatçı ve antrepo sahibine geçer. Bu sorumluluk genelde aşağıdaki hallerde sona erer:
     • Malların ihraç edilmesi ya da ihraç edilmiş sayılması halinde,
     • Malların uluslararası trafikteki bir gemi ya da uçakta kullanılmak üzere çekilmesi,
     • Malların Gümrük kontrolünde imha edilmesi,
     • Malların gümrük vergisi ödendikten sonra ABD içinde tüketim için çekilmesi.
     İzin verilen 11 farklı Gümrük antreposu tipi ya da sınıfı bulunmaktadır. Gümrük antreposunun sağladığı önemli yararlar arasında şunlar bulunur:
     • Mallar tüketim için çekilinceye kadar herhangi bir gümrük vergisi alınmaz.
     • Bir gümrük antreposunda kota ya da diğer kısıtlamalara tabi birçok mal depolanabilir. Gümrük antreposunda hangi malların depolanabileceği ile ilgili olarak önceden en yakın Gümrük Müdürlüğünden bilgi alın.
     • Kullanılan mallar için ödenmesi gereken vergi, Gümrük antreposundan çekme sırasında belirlenir.
      Bir gümrük antreposuna giren bütün mallar için tam sorumluluk üstlenilir. Malların envanteri çıkarılır, antrepo sahibinin kayıtları düzenli olarak denetlenir. Antrepoda gümrüklü mallar ile yerli mallar karışık depolanmamalı, gümrüklü mallar gümrüksüz mallardan ayrı depolanmalıdır.

      Gümrük antreposunda depolanan mallar, belirli istisnalara tabi olmak üzere Gümrük Yönetmeliği uyarınca bir gümrük antreposundan diğerine aktarılabilir.
       Gümrük antreposu kurmak isteyen bir mal sahibi ya da kiracı en yakın Gümrük müdürlüğüne kurmayı planladığı antreponun yeri, sınıfını ve arazisi hakkında bilgi veren yazılı başvuruda bulunmak zorundadır.

        Taşımacılık, Lojistik ve Nakliye Konuları

        Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki mevcut trafik, 240 teu’luk sevkıyata eşittir. (Not: teu, okyanus taşımacılığında kullanılan 20 konteynere eşit bir ölçü birimidir. Terim taşımacılık sözleşmelerinde miktarı belirtmek üzere kullanılır.) Bu hacimden 170K Amerika Birleşik Devletlerinin Doğu Kıyısına gelirken, geriye kalan 70K da Körfeze ve Pasifik Kıyılarına gelmektedir. Türkiye ve Avrupa arasındaki taşımacılığın tersine, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki taşımacılık trafiğinin % 99’u okyanus trafiği ve sadece % 1’i hava trafiği ile gerçekleşmektedir.

        İki ülke arasında şu anda doğrudan ve dolaylı olarak hizmet sağlayan yaklaşık 15 adet gemi hattı mevcuttur. Buna ek olarak, iki ülke arasındaki ihracatçılara ve ithalatçılara yardım eden 30’dan fazla sevkıyatçı mevcuttur.

        Amerika Birleşik Devletlerindeki büyük limanların hepsi ambarlama, paket açma ve yeniden paketleme, etiketleme, dağıtım, depolama ve gerekli diğer hizmetleri sunmaktadır. Bu hizmetler pek çok farklı şirket tarafından sağlanmaktadır. İhtiyaçlarınıza yönelik olarak pek çok farklı fiyat olduğunu göreceksiniz. Bu şirketlerden alışveriş yapın ve özel ihtiyaçlarına en uygun olan fiyatı kendiniz bulun.

        ABD Gümrük & Sınır Koruma, 11 Eylül 2001 tarihinde meydana gelen saldırılardan sonra alınan yüksek güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak, ABD limanlarına gelen konteynerlerde gerçekleşen VACIS İncelemelerini artırmıştır. Bir incelemenin mevcut maliyeti yaklaşık olarak 300-400 dolardır. Mal, gönderici, alıcı, gemi hattı veya ulaştırma yolu gibi konularda yapılan değişiklikleri en aza indirmek konteynerlerin incelemeye girme olasılığını azaltabilir.

        Ancak bu incelemeleri minimuma indirmenin en iyi yolu ABD Gümrük & Sınır Koruma C-TPAT Programına katılmaktır.

        İŞ DÜZENLEMELERİ, FİNANSMAN VE İLGİLİ YASAL KONULAR

        Yasal Kültür – Avukatlar ve Sözleşmeler

        Amerika Birleşik Devletleri dünyada dava açmaya en meyilli toplumlardan biridir.

        Endüstriniz veya iş sektörünüzde uzmanlaşmış bir avukattan uygun yasal yardım alınması esastır. Bir avukat tutarken akılda tutulması gereken hususlar şunlardır:
        • Amerika Birleşik Devletlerindeki avukatlar sigorta kanunundan vasiyetname kanununa kadar değişen bir veya birden fazla çalışma alanında uzmanlaşma eğilimi taşırlar.
        • Avukatlara lisansları federal hükümet tarafından değil eyalet tarafından verilmektedir.
        • Avukatınızı sadece yasal vekil olarak değil aynı zamanda bir iş danışmanı olarak kullanmanız akıllıca olacaktır; çünkü dava takibi pahalı, uzun bir süreçtir ve sonuçları kesin değildir.
        Bir sözleşme imzalamadan önce bir avukat ile istişarelerde bulunmak önemlidir. Sözleşmeler temeldir – her şeyi yazılı hale getirmek önemlidir. Bir sözleşme imzalamadan önce durum tespiti süresince avukatınız ile istişarede bulunmanız iş süresince ortaya çıkabilecek sorunları engelleyecektir. Sözleşmeler imzalar atılana kadar müzakere edilebilen belgelerdir; ancak imzalar atıldıktan sonra, şartlar ve koşullar artık müzakere edilememektedir.

        Amerika Birleşik Devletleri yerel, eyalet ve federal düzeyde yürürlüğe konulan kanunlar tarafından yönetilmektedir. Dünya üzerinde dava açmaya en meyilli toplumlardan biridir. Davalar yaygındır ve en küçük konular bile dava edilebilir bir nitelik taşımaktadır. Hemen herkes dava açabilir - işlerine son verilen çalışanlar işverenlerini dava etmektedir; hisse senetlerinin değeri düşünce yatırımcılar finansal danışmanlarını dava etmektedir ve tüketiciler aklınıza gelebilecek her konu için davacı olmaktadırlar.

        İş Yürütme Yöntemleri

        Amerika Birleşik Devletlerinde yabancı şirketlerin iş yürütmeleri için iki ana yöntem mevcuttur: şube ve yan kuruluş. Her ikisi için de önemli vergi uygulamaları mevcuttur.

        Şube İşletimi
        Bir şube işletimi kapsamında, ABD şube işletmeleri kapsamında yeniden yatırıma dönüştürülmeyen bütün karlar için tek oranlı bir % 30 şube vergisi alınmaktadır. Şube vergisi, şube karı üzerinden toplanan mutat net müterakki vergiye ek olarak ödenmelidir. Bu ikinci seviyedeki vergi yabancı işletmelerin ABD’li mukabillerine göre dezavantajlı olmalarına sebep olmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, bazı ülkelerle, geçerli ayrımcılık karşıtı hükümler içeren gelir vergisi anlaşmaları imzalamıştır; böylece bu ülkelerden gelen yatırımcılar, kazançlarını kendi memleketlerine gönderirken şube vergisinden tam anlamıyla muaf tutulmaktadırlar. Ancak, ABD ve Türkiye arasında şu anda öyle bir anlaşma yer almamaktadır.

        Yan Kuruluş İşletimi
        Pek çok yabancı şirket yan kuruluş işletimi opsiyonunun şube opsiyonundan daha avantajlı olduğunu düşünmektedir. Bu opsiyon kapsamında, kazançlar, memlekete gönderilene kadar, ABD yan kuruluşlarına ikinci seviyede bir vergi uygulanmamaktadır. Bir yan kuruluş ile, yabancı şirket ayrıca yatırımını borçları vasıtasıyla finanse etme opsiyonuna sahiptir. Borç finansmanı, öz sermaye finansmanından çok daha avantajlıdır; çünkü ABD vergilerini tespit ederken, faiz ödemeleri düşülebilir iken temettü ödemeleri düşülebilir değildir.

        Mevcut Bankacılık ve Finansal Kaynaklar

        Amerika Birleşik Devletlerinde bir banka hesabı açma işlemi diğer OECD ülkeleri hükümet gerekliliklerinden çok da farklı değildir. ABD’deki pek çok banka, bir Türk müşteriden, bir ABD şirketinden talep edilecek bilgilerden daha fazlasını talep edecektir. Bu bilgiler, Vatanseverlik Kanunu (Patriot Act) onayını (OFAC) ve AML dokümantasyonunu, W-8 vergi formlarını, hesabın açılış amacını belgelendiren bilgileri ve fon kaynaklarına dair kanıtları içermektedir. Türkiye’deki bir bankadan havale almak faydalı olabilir. Ayrıca hesap için geçerli bir ABD adresine sahip olmak da faydalı olacaktır – bu olmadan, süreç çok daha zorlu bir hal alacaktır.

        ABD KOBİ’leri tarafından üretilen sermaye malları ve hizmetlerine yatırım yapan Türkiye KOBİ’leri için birkaç tane fi nansman opsiyonu mevcuttur. Orta vadeli fi nansman, ABD İthalat – İhracat Bankası desteğiyle yedi yıl vadeye kadar sağlanmaktadır. Bu, ABD’den ekipman alımlarını finanse etmek için en az masraflı yol olabilir. Bu finansman kaynağı ile, orta vadede fi nanse edilebilecek mallar, (yeni veya kullanılmış) makineleri ve ekipmanları ve aktifl eştirilecek hizmetleri içermektedir. Borçlulara sağlanan faydalar arasında düşük faiz oranları ve esnek koşullar yer almaktadır:
        Nihai kullanıcılar için yedi seneye kadar ödeme koşulları, maddi teminat ödemesine ve yarıyıllık geri ödemelere gerek olmaması ve 18 aya kadar ödemesiz dönem. Bu tür bir finansmanı elde etmek için, son üç seneye ait mali tablolarınızı, iş faaliyetlerinizi ve kredi referanslarınızı sunmanız gerekli olacaktır. Eğer finansal talep 1 milyon ABD doları veya daha büyük bir miktar ise, finansal bilgilerin teftiş edilmesi gerekmektedir.

        İşgücü Konuları ve Eşit İstihdam Fırsatı

        ABD’deki iş kanunları, aşağıdaki temel işçi haklarını savunan 1998 tarihli ILO Çalışmaya İlişkin Temel Hak ve İlkeler Bildirgesinin ortaya koyduğu standartları desteklemektedir:
        • Dernek kurma özgürlüğü ve toplu görüşme hakkı
        • Zorla ve zorunlu çalışmanın kaldırılması
        • Çocuk işçiliğinin yasaklanması
        • İş yerinde ayrımcılığın ortadan kaldırılması

        ABD, “ağır çocuk işçiliğini” yasaklayan Adil Çalışma Standartları Kanununu yürürlüğe koyarak ve 1999 senesinde Çocuk İşçiliğinin En Kötü Formlarına dair ILO Konvansiyonunu onaylayarak, çocuk işçiliğini aktif bir şekilde engellemeyi amaçlamaktadır.

        1935 tarihli Ulusal Çalışma İlişkileri Kanunu (NLRA) toplu görüşme ve örgütlenme haklarına izin vermektedir. Federal kanunlar ve devlet kanunları, cinsiyet, milliyet, ırk ve dinle ilgili ayrımcılığı yasaklamaktadır. Bu kanunlar, ayrımcılık karşıtı bir çalışma ortamını garanti altına almak için hem kamu sektörü hem de özel sektör tarafından yürürlüğe konmuştur.

        Eşit istihdam fırsatı, insanlara, ırklarına, cinsiyetlerine, inançlarına veya yaşlarına bakmaksızın, aynı fırsatların sunulduğu bir pratiğe işaret etmektedir. Eşit fırsatların, benzeri becerilere sahip insanlar, benzeri miktarda işi yaptıktan sonra benzeri sonuçlara eriştikleri zaman mevcut olduğu söylenmektedir. ABD’deki pek çok şirket bu pratikle ilgili olarak kendileriyle gurur duymaktadır. Sizler de şirketlerin kendilerine “eşit fırsat sağlayan işveren” olarak nitelediklerini çok yerde göreceksiniz.

        Vize ve Dokümantasyon

        Vize Nedir?
        Amerika Birleşik Devletleri, ülkeye girmek için kendi vatandaşı olmayan kişilerden vize almalarını talep etmektedir. Vize (I-94, Gelme Ayrılma Sicili) giriş için resmi hükümet iznine işaret etmekte ve ayrıca ziyaretin süresini ve niteliğini tanımlamaktadır. ABD vizelerinin iki adet ana tipi mevcuttur:
        • Göçmen olmayan (non-immigrant)– geçici ziyaretler için
        • Göçmen (immigrant) – sürekli ikamet için.
        ABD vizeleri ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bir vize elde etmek için, ABD büyükelçiliği veya konsolosluğu ile irtibata geçin. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletlerine girmek için geçerli bir Türkiye pasaportunuzun da olması gerekmektedir.

        Nonimmigrant vize, ziyaret, okul veya çalışma gibi belirli bir amacın gerçekleştirilmesi için verilen ve başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletlerinde belirli bir zaman dilimi kalmasını sağlayan, çoğunlukla turist, iş, öğrenci veya çalışma vizesidir.

        Bir vizenin geçerliliği, o vizenin ABD’ye giriş yapmak için başvurmak üzere kullanılabileceği zaman dilimini işaret eder. Örnek vermek gerekirse, 10 senelik çok girişli bir giriş vizesi alan bir işadamı 10 sene boyunca ABD’ye giriş yapmak için başvuruda bulunabilir. Bu, söz konusu kişinin ABD’ye gidip orada 10 sene yaşayabileceği anlamına gelmemektedir.

        Başvuru sahipleri vize almanın Amerika Birleşik Devletlerine girişi garantilemediğinin farkında olmalıdırlar. Giriş kapısında, bir göçmenlik bürosu görevlisi, eğer seyahat yapan kişinin faaliyetlerinin belirli bir vize kategorisiyle uyuşmadığına kanaat getirirse, söz konusu geçerli vize sahibi kişinin giriş yapmasına izin vermeyebilir. Bu tür bir görevlinin sorabileceği bazı önemli sorular şunlar olabilir:
        • Vize başvurusu yapan kişi kendi ülkesine geri dönecek mi?
        • Başvuru sahibi ABD’de ne yapacak?
        Göç ve Uyruk Değiştirme Kanunu’nun 214 (b) bölümü kapsamında, herkes göçmen farz edilmektedir. Bu zannı, Türkiye ile sosyal, ekonomik, profesyonel ya da aile bağlarınızı
        göstererek aşabilirsiniz.

        Planladığınız seyahat tarihinden 6-8 hafta önce başvuruda bulunun. Vize alınana kadar son seyahat planları yapılmamalı ve geri ödeme alınamayacak biletler satın alınmamalıdır

        Vize Kategorileri / Tipleri

        B1/B2 Vizesi - İş
        Kabul edilebilir B1/B2 faaliyetleri aşağıdaki gibidir:
        1. Satış – Amerika Birleşik Devletlerine bir sergiye katılmak, bir sergi standı kurmak, numune göstermek veya sözleşme imzalamak amacıyla seyahat eden bir kişi. B-1 vizesi sahibi, fiili olarak, Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen mallar için sipariş alamaz veya satış gerçekleştiremez.
        2. Konferans – Bilimsel, eğitimle ilgili, profesyonel veya iş kongrelerine, konferanslarına veya seminerlerine katılan kişiler B-1 vizesi alarak Amerika Birleşik Devletlerini ziyaret edebilirler.
        3. Ticari teşebbüs -- B-1 vizesi, iş için potansiyel sahaları araştırmak ve / veya tesis kiralamak üzere Amerika Birleşik Devletlerine seyahat etmek için alınan uygun vize tipidir. Ancak, bir B-1 vizesi sahibi iş yönetmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri içinde kalamaz.
        H – Geçici Çalışma Vizesi
        H vizeleri, önceden ayarlanmış istihdamla geçici olarak Amerika Birleşik Devletlerinde çalışma amacı taşıyan kişiler içindir. İstihdam ABD Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri (USCIS) tarafından önceden onaylanmalıdır. H vizesinin birkaç tipi vardır:
        • H-1B (Uzmanlık İşi): Önceden ayarlanmış profesyonel bir işte hizmet verecek bir çalışandan istenmektedir; belirli bir uzmanlık alanında lisans veya yüksek lisans derecesini gerekli kılmaktadır.
        • H-2B (Kalifiye / Kalifiye Olmayan İşçi): Geçici veya mevsimsel ve de ABD’li işçiler açısından eksiklik yaşanan işler için gereklidir.
        • H-3 (Stajyer): Yüksek lisans eğitimi veya öğretimi dışında, herhangi bir çalışma alanındaki bir işverenden eğitim alacak olan bir stajyerden istenmektedir.
        • H-4(Eşler, Çocuklar, Partnerler):Eşler ve 21 yaşın altındaki çocukların ikincil H-4 vizesi alması gerekmektedir. Esas vize sahibi ile ABD’de ikamet etmeyecek ancak sadece ziyaret amaçlı seyahat edecek olan eşlerin ve / veya çocukların B-2 (ziyaretçi) vizesi için başvuruda bulunabileceğini not ediniz. Bir H-4 vizesi sahibi ikincil bir vize ile çalışamaz. Eğer kendisi için iş arıyorsa, uygun çalışma vizesini alması gerekli olacaktır.
        Eğer bir H-1B vizesi için başvuruda bulunuyorsanız, herhangi bir nonimmigrant vize için gerekli olan bütün dokümanlara ilaveten aşağıdaki dokümanları sunmanız gereklidir:
        • I-797 orijinal onay bildirisi.
        • Çalışma Koşulu Başvurusu dâhil olmak üzere tam I-129 dilekçesi.
        • Orijinalleriyle birlikte üniversite diplomasının, not belgelerinin ve bütün sertifikaların birer kopyası.
        • Dilekçe veren işverenin yazacağı, başvuru sahibini işe alma isteğini teyit eden bir mektup.
        • Orijinalleriyle birlikte önceki işverenlerinizden alacağınız iş deneyimi belgelerinin birer kopyası.
        İlk kez başvuruda bulunan başvuru sahipleri aşağıdaki dokümanları da sunmayı düşünebilirler:
        • Mevcut veya en son iş yerinden alınacak maaş makbuzları.
        • Mevcut ve geçmiş işlerdeki personel yöneticilerinin isimleri ve mevcut telefon numaraları.
        • Mevcut veya en son işverenin iş yerinin içeriden ve dışarıdan fotoğrafları.
        • Mevcut veya en son istihdam edilen yerde birlikte çalıştığınız iki iş arkadaşınızın isimleri ve irtibat bilgileri.
        • Geçmiş işlerdeki iki iş arkadaşınızın isimleri ve irtibat bilgileri.
        • Mevcut işte yerine getirilen görevleri ayrıntılı bir şekilde açıklayan eksiksiz bir CV / biyografik veriler ve cover letter.
        • Son altı aya ait kişisel banka kayıtları.
        • ABD şirket bilgileri: şirket ofislerinin içeriden ve dışarıdan fotoğrafları, prospektüsü, broşürleri ve yıllık raporu.
        Tüccar/Yatırımcı Vizesi (E-1) (E-2)
        Göçmen ve Uyruk Değiştirme Kanunu, hizmetler veya teknoloji konularındaki ticaret dâhil olmak üzere, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ve anlaşma imzalanan ülke arasında olmak üzere, Amerika Birleşik Devletlerine önemli bir ticari işlem gerçekleştirmek üzere ya da söz konusu vatandaşın yatırımda bulunduğu veya önemli bir miktarda sermayeyi aktif olarak yatırıma dönüştürmek üzere olduğu bir işletmenin işlemlerini geliştirmek ve yönetmek üzere gelen, Amerika Birleşik Devletlerinin bir Ticaret ve Gemi Trafiği Anlaşması imzaladığı bir ülkenin vatandaşı olan bir
        kişi için non-immigrant vize statüsü sağlamaktadır.

        Tüccar Vizesi (E-1) için gereklilikler aşağıdaki gibidir:
        • Başvuru sahibi anlaşma taraflarından olan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.
        • Ticareti yapan firma anlaşmaya taraf olan bir ülkenin vatandaşlığına sahip olmalıdır.
        • Uluslararası ticaret “önemli miktarda” olmalıdır.
        • Ticaret çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri ve anlaşmaya taraf olan ülke arasında olmalıdır.
        • Ticaret mallar, hizmetler ve teknolojinin uluslararası değiş tokuşu anlamına gelmektedir. Ticaret kalemlerinin isimleri bir taraftan diğerine iletilmelidir.
        Yatırımcı Vizesi (E-2) için gereklilikler aşağıdaki gibidir:
        • İster gerçek bir kişi isterse de tüzel bir kişilik olsun yatırımcı anlaşmaya taraf olan bir ülkenin vatandaşı olmak zorundadır.
        • Yatırım önemli miktarda olmak zorundadır. Düşük maliyetli bir işletme için yatırım yüzdesi yüksek maliyetli bir işletmedeki yatırım yüzdesinden daha yüksek olmalıdır.
        • Yatırım fiili olarak işler bir işletme olmalıdır.
        • Yatırımın değeri düşük olamaz. Yatırım, yatırımcıya ve ailesine geçim kaynağı sağlamaktan daha fazlasını yaratmalıdır ya da Amerika Birleşik Devletlerinde önemli bir ekonomik etkisi olmalıdır.
        • Yatırımcı fonların kontrolüne sahip olmalıdır ve yatırım ticari anlamda risk altında olmamalıdır.
        • Yatırımcı, Amerika Birleşik Devletlerine işletmeyi geliştirmek ve yönetmek için geliyor olmalıdır.
        “E” vizelerinin sahipleri, söz konusu işletmedeki statülerini korudukları müddetçe, Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet edebilirler.

        Şirketlerarası Transfer Vizesi (L-1)
        L-1 sınıflandırması aşağıdakiler için geçerlidir:
        • Önceki üç sene içinde, bir seneliğine sürekli olarak ABD dışında istihdam edilen şirketlerarası transfer edilen kişiler.
        • Yönetim, idare veya uzmanlık bilgisi kapsamında, ABD içinde aynı işvereninin bir şubesi, ana şirketi, bağlantı ofisi veya yan kuruluşu tarafından istihdam edilecek veya bu türden bir organizasyon kurmak isteyen kişiler.

        Yorumlar

        Bu blogdaki popüler yayınlar

        Akreditif (Letter of Credit veya LC) Nedir? Nasıl Yapılır?

        Eksik Ödeme Konusunda Uyaran İngilizce Mektup Örneği

        Dağıtım Kanallarının Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?