Pazarlama Stratejinizi Düzenlemeniz için Gereken 7 Madde  • Müşteri
  • Tutarlılık
  • Yaratıcılık
  • Kültür
  • İletişim
  • Değişim
  • İletişim Kanalı

1. Müşteri

Bir işletmenin pazarlama stratejisi müşterilerine odaklanmış olmalıdır. Pazarlamacı, müşteriyi bir hedef olarak değil bir kişi olarak görmeli.

Şirketler hedef müşteriyi anladıklarında, hedef müşteriye hitap edecek şekilde ürünlerini, hizmetlerini ve hatta markalarını bile adapte edebilirler. Eğer şirketler başarma umudu taşıyorlarsa, hedef müşteriye uyacak şekilde adapte olmaya çalışmak tek seferlik değil sürekli bir işlem olmalıdır.

2. Tutarlılık

Bir zamanlar hepimiz, aynı şirketten gelen karışık reklam mesajları gördük.

Bize tam olarak ne anlatılmak istenildiğini anlayamadık. Kafası karışık bir müşteri, güvenen bir müşteri değildir. Bir ürüne veya hizmete güvenmeyen müşteri, bunları başka şirketlerde arayacaktır. Pazarlama iletişiminde kullanılan mesajlar tutarlı olmalıdır ki hedef müşteri firmanın sunduğu değeri alabilsin.

3. Yaratıcılık

İnsanlar sürekli reklama maruz kalıyor. Pazarlamacılar, hedef müşterilerinin dikkatini çekebilmek için yaratıcı yollar bulmak zorundalar. Pazarlamacılar hedef müşterilerini bilgilendirmek, eğitmek ve ikna etmek için yeni ve inovatif yollar düşünmeliler.

4. Kültür

Global bir kitleye ulaşmak için, pazarlama mesajları geniş çapta bir çekiciliğe sahip olmalı. Alternatif olarak, belirli kültürlere sunulmak üzere belirli pazarlama mesajları kullanılabilir. Şirketler, tüm insanların kendi kültürleri doğrultusunda hareket ettiği yanılgısına düşmemeli. Böyle bir tutum şirkete zarar verebilir.

5. İletişim

Hiç kimse "doğrudan suratına" yapılan pazarlama eylemlerinden hoşlanmaz. Hatta insanlar çoğu zaman kendilerine bir şeylerin pazarlanmasında dahi hoşlanmazlar. İnsanlar kendileri ile iletişime geçilmesini isterler.

Doğru iletişim mesajı hedef müşterinin anlayacağı bir şekilde onları bilgilendirmeli, eğitmeli ve ikna etmelidir ki bu da hedef müşterinin güvenini kazanmanızı sağlar.

6. Değişim

Pazarlamacılar değişen hedef müşteriler, sosyal değişimler ve özellikle teknolojik değişimlere uyum sağlamak için pazarlama stratejilerini sürekli olarak ayarlamalıdır. Farklı birşeyler denemek hedef müşterilerin dikkatini çekecektir. Belki şirketin kendisi bile değişebilir. Pazarlamada kullanılan iletişim mesajlarının etkili olabilmesi için değişim alanında ki herşeyi yansıtmalıdır.

7. İletişim Kanalı

İnternetin birçok insan etkileşimi modeli üzerindeki dönüşümsel etkisi inkâr edilemez. Şirketlerin iyi tasarlanmış bir web sitesi aracılığı ile küresel pazarlara erişebilme yeteneklerinin arttığı özellikle iyi bilinmektedir. Benzer şekilde, rakiplerin dünyanın bir köşesindeki bir şirketin iç pazarını hedefleme yeteneği, pazarlama uzmanları da dahil olmak üzere yöneticiler için benzersiz bir meydan okumadır.

"Web varlığı, statik bir web sitesi oluşturmanın çok ötesine müşteriler, iş ortakları, potansiyel müşteriler ve diğer kişiler ile sosyal medya yoluyla daha doğrudan etkileşime girilmesi yönünde evrim geçirdi."

Facebook son birkaç yıldır kesinlikle çok daha ticari oldu ve Twitter da etkileşim yolu olarak çok etkili oldu.

Çeşitli sosyal ağların sayısı, çeşitliliği ve konumu çok fazla ve gün geçtikçe de artmaktadır. Bu nedenle bu tür platformların kapsamlı bir listesini toplamak zor ve ayrıca bu liste çok kısa sürede kullanılmaz hale gelecektir. Uluslararası pazarlamacılar, çeşitli sosyal ağları kullanmalılar  ve yeni ortaya çıkan diğer mekanizmaların etkili bir şekilde kullanılmasını da planlamalıdırlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Akreditif (Letter of Credit veya LC) Nedir? Nasıl Yapılır?

CRM - Müşteri İlişkileri Yönetimi Dersleri #11

Eksik Ödeme Konusunda Uyaran İngilizce Mektup Örneği